Cypress CYPD2120-24LQXIT IC Chip High Performance Low Power Solution
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : CYPRESS
Model Number : CYPD2120-24LQXIT
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1-3 days
Packaging Details : standard
Memory Size : FLASH (32KB)
Voltage - Supply : 1.71V ~ 5.5V
Operating 0°C ~ 85°C (TC) Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Interface : I²C, SPI, UART/USART, USB
Package / Case : 24-UFQFN Exposed Pad
Oscillator Type : Surface Mount
Contact Now
Cypress CYPD2120-24LQXIT IC Chip - High Performance Low Power Solution for Your Application
Product Listing:
Cypress Semiconductor CYPD2120-24LQXIT Integrated Circuit (IC) Chip
Features:
- Low-power 32-bit ARM Cortex-M0+ processor core
- Up to 24MHz operating frequency
- Up to 16KB of on-chip SRAM
- Up to 256KB of on-chip Flash memory
- Up to 24 GPIO pins
- 2x UARTs, 2x I2C, 2x SPI, 2x I2S, 1x CAN, 1x USB
Package: QFN-24
Operating Temperature Range: -40°C to +85°C
Supply Voltage Range: 2.0V to 5.5V