MX25R6435FM2IH0 Flash Memory Chips - High Performance And Reliability
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : Macronix
Model Number : MX25R6435FM2IH0
Place of Origin : Multi-origin
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 99999
Delivery Time : 1-7days
Packaging Details : Standard
Product Status : Not For New Designs
Memory Type : Non-Volatile
Memory Format : FLASH
Technology : FLASH - NOR
Memory Size : 64Mbit
Memory Organization : 8M x 8
Contact Now
Product Listing:
MX25R6435FM2IH0 Flash Memory Chips
Features:
- 64 Mbit Memory Density
- 2.7 to 3.6V Operating Voltage
- 25MHz Clock Frequency
- 8-bit Parallel Interface
- 2K-byte Sector Erase
- 32-byte Page Program
- 40ns Program Time
- 3.3V I/O Interface
- 4kB Uniform Block Erase
- 100,000 Erase/Program Cycles
- 10-year Data Retention
- ±20mA I/O Current