SST39VF040-70-4I-WHE Flash Memory Chips Ideal for Data Storage and Processing Needs
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : Microchip Technology
Model Number : SST39VF040-70-4I-WHE
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1 - 3 days
Packaging Details : standard
Mounting Type : Surface Mount
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case : 32-TFSOP (0.488", 12.40mm Width)
Voltage - Supply : 2.7V ~ 3.6V
Product Status : Active
Supplier Device Package : 32-TSOP
Contact Now
Product Description:
The SST39VF040-70-4I-WHE is a 4 Megabit (512K x 8), 3-volt only Flash Memory chip. It is built using SuperFlash technology which provides a fast programming time, a minimum of 10,000 erase/program cycles, and up to 20 years data retention. The device operates at a maximum frequency of 70 MHz in a single cycle.
Product Specifications:
• Capacity: 4 Megabit (512K x 8)
• Voltage: 3V only
• Technology: SuperFlash
• Maximum Frequency: 70 MHz