CYRF69103-40LTXC IC Chip High Performance Wireless RF Transceiver Advanced Applications
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : CYPRESS
Model Number : CYRF69103-40LTXC
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1 - 3 days
Packaging Details : standard
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.8V ~ 3.6V
Serial Interfaces : SPI
Data Rate (Max) : 1Mbps
Power - Output : 4dBm
Sensitivity : -97dBm
GPIO : 15
Contact Now
Product Description:
The CYRF69103-40LTXC is an integrated circuit chip made by Cypress Semiconductor. It is an ultra-low-power, 40MHz, 2.4GHz wireless transceiver that is designed to be used in various low-power wireless applications, including Bluetooth Low Energy, ZigBee, Thread, and proprietary systems. It is a high-performance, low-power solution that is ideal for a wide range of applications such as home automation, medical, industrial, and consumer electronics.
Product Specifications:
• Frequency Range: 2.4GHz
• Modulation: GFSK, O-QPSK, MSK, GMSK
• Output Power: +10dBm
• Receiver Sensitivity: -94dBm @ 1Mbps
• Data Rate: 1Mbps to 2Mbps
• Supply Voltage: 1.8V to 3.3V
• Operating Temperature: -40°C to +85°C