LM76003RNPR PMIC Power Management Optimize Power Usage And Efficiency
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : Texas Instruments
Model Number : LM76003RNPR
Place of Origin : Multi-origin
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1-7days
Packaging Details : Standard
Product Type : Power Management ICs
Manufacturer : Texas Instruments
Manufacturer Product Number : LM76003RNPR
Desc6ription : IC REG BUCK ADJ 3.5A 30WQFN
Manufacturer Standard Lead Time : 1-7days
Detailed Description : Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 3.5A 30-WFQFN Exposed Pad
Contact Now
Product Listing:
LM76003RNPR - Power Management ICs
Features:
- Optimized for low-power, high-efficiency applications
- Low-dropout linear voltage regulator
- High-accuracy current monitor
- Temperature compensation
- Adjustable voltage output
- Low quiescent current, high efficiency
- Low noise operation
- RoHS compliant
Specifications:
- Input Voltage: 4.5V to 28V
- Output Voltage: Adjustable, 0.5V to 28V
- Output Current: 0.5A
- Quiescent Current: <1mA
- Efficiency: Up to 95%
- Operating Temperature Range: -40°C to 85°C
- Package: SOT-23-6L
Product Status
Active
Function
Step-Down
Output Configuration
Topology
Output Type
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
3.5V
Voltage - Input (Max)
60V
Voltage - Output (Min/Fixed)
Voltage - Output (Max)
57V
Current - Output
Frequency - Switching
300kHz ~ 2.2MHz
Synchronous Rectifier
Yes
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)