TPS562201DDCT Management Integrated Circuits Adjustable Output Voltage And Current
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : Texas Instruments
Model Number : TPS562201DDCT
Place of Origin : Multi-origin
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1-7days
Packaging Details : Standard
Product Type : Power Management ICs
Manufacturer : Texas Instruments
Manufacturer Product Number : TPS562201DDCT
Desc6ription : IC REG BUCK ADJ 2A TSOT23-6
Manufacturer Standard Lead Time : 1-7days
Detailed Description : Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.768V 1 Output 2A SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Contact Now
TPS562201DDCT Power Management IC
Product Overview:
Features:
-Input Voltage Range: 3.3 V to 22 V
-Output Voltage Range: 0.7 V to 5.5 V
-Output Current Limit: up to 6 A
-Integrated Over Temperature Protection
-High Efficiency: up to 96%
-Low Ripple & Noise: <1%
-Low Power Standby Mode
-Small Package: 3 mm x 3 mm TDFN
-Low EMI & EMC Performance
-Wide Temperature Range: -40°C to +125°C
Product Status
Active
Function
Step-Down
Output Configuration
Topology
Output Type
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
4.5V
Voltage - Input (Max)
17V
Voltage - Output (Min/Fixed)
Voltage - Output (Max)
7V
Current - Output
Frequency - Switching
580kHz
Synchronous Rectifier
Yes
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)