NCP160AMX280TBG Power Management IC 4-XDFN Delivering Robust Performance
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : onsemi
Model Number : NCP160AMX280TBG
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1-3 days
Packaging Details : standard
Output Configuration : Positive
Output Type : Fixed
Voltage - Input (Max) : 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) : 2.8V
Current - Output : 250mA
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Contact Now
Output Configuration
Output Type
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.16V @ 250mA
Current - Output
Current - Quiescent (Iq)
23 µA
PSRR
91dB ~ 48dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Soft Start
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
4-XDFN (1x1)
Power Management ICs NCP160AMX280TBG
Manufacturer: ON Semiconductor
Package: 4-XDFN
Parameters:
• Power Management IC Type: NCP160AMX280TBG
• Package: 4-XDFN
• Operating Temperature Range: -40°C to +85°C
• Output Voltage: Adjustable from 4.5V to 28V
• Output Current: Up to 2A
• Input Voltage Range: 2.5V to 5.5V
• Shutdown Current: <1 µA
• Dropout Voltage: <1.2V