NCP705MT18TCG Power Management ICs High Performance Low Power Consumption Long Working Hours
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : onsemi
Model Number : NCP705MT18TCG
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1-3 days
Packaging Details : standard
Memory Type : Volatile
Output Configuration : Positive
Output Type : Fixed
Voltage - Input (Max) : 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) : 1.8V
Current - Output : 500mA
pn : NCP705MT18TCG
Contact Now
Output Configuration
Output Type
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
Current - Output
Current - Quiescent (Iq)
25 µA
PSRR
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Soft Start, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
6-WDFN (2x2)
NCP705MT18TCG - ON Semiconductor Power Management ICs
Package: 6-WDFN
Parameters:
• Output Voltage: 18V
• Output Current: 800mA
• Maximum Input Voltage: 20V
• Operating Temperature Range: -40°C to +85°C