NCP698SQ15T1G Power Management IC SC-82A High Efficiency Reliability
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : onsemi
Model Number : NCP698SQ15T1G
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1-3 days
Packaging Details : standard
Output Configuration : Positive
Output Type : Fixed
Voltage - Input (Max) : 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) : 1.5V
Current - Output : 150mA
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
PN : NCP698SQ15T1G
Contact Now
NCP698SQ15T1G Power Management IC with SC-82A Package for High Efficiency and Reliability
Output Configuration
Output Type
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
1.07V @ 150mA
Current - Output
Current - Quiescent (Iq)
6 µA
PSRR
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
SC-82A, SOT-343
Supplier Device Package
SC-82AB
NCP698SQ15T1G Power Management ICs - SC-82A Package
Features:
High Voltage Start-up (VCC = 5V)
800mA Peak Current Limit
Low quiescent current (Iq < 10µA)
Power Good Output (PGO)
Undervoltage Lockout (UVLO)
Output Voltage Tracking
Output Voltage Range (VOUT) from 0.8V to 5.5V
Output Voltage Accuracy of±2%