MIC5209-3.3YS-TR Power Management IC High Efficiency Low Noise High Performance Applications
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : Microchip Technology
Model Number : MIC5209-3.3YS-TR
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1 - 3 days
Packaging Details : standard
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Product Status : Active
Package / Case : TO-261-4, TO-261AA
Mounting Type : Surface Mount
Voltage - Input (Max) : 16V
Number of Regulators : 1
Contact Now
MIC5209-3.3YS-TR Power Management IC
High Efficiency Low Noise High Performance Applications
MIC5209-3.3YS-TR, Ultra Low-Dropout, 450mA CMOS Voltage Regulator
Product Description:
The MIC5209-3.3YS-TR is an ultra low-dropout, CMOS voltage regulator designed to provide 450mA of output current with a 0.5V dropout voltage. The MIC5209-3.3YS-TR is uniquely designed to offer an extremely low quiescent current. The device is optimized for battery-powered applications and provides excellent regulation over temperature and line variations. The device includes short-circuit current limiting and thermal shutdown protection. The MIC5209-3.3YS-TR is available in the space-saving SOT-23-5 package.
Product Parameters:
• Output Voltage: 3.3V
• Output Current: 450mA
• Dropout Voltage: 0.5V