TPS62180YZFR Power Management IC High Efficiency Low-Dropout Voltage Regulator
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : Texas Instruments
Model Number : TPS62180YZFR
Place of Origin : Multi-origin
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1-7days
Packaging Details : Standard
Product Type : Power Management ICs
Manufacturer : Texas Instruments
Manufacturer Product Number : TPS62180YZFR
Desc6ription : IC REG BUCK ADJ 6A 24DSBGA
Manufacturer Standard Lead Time : 1-7days
Detailed Description : Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.9V 1 Output 6A 24-UFBGA, DSBGA
Contact Now
TPS62180YZFR:
• Wide Input Voltage Range: 2.7 V to 18 V
• Output Voltage Range: 0.8 V to 5.5 V
• Output Current: up to 1.5 A
• High Efficiency: Up to 95%
• Low Quiescent Current: < 5 μA
• Programmable Soft-Start
• Dynamic Voltage Scaling (DVS)
• Built-in Current Limit and Thermal Shutdown
• Small Footprint: 3mm x 3mm WLCSP
• RoHS Compliant
• Lead-Free and Halogen-Free
Product Status
Active
Function
Step-Down
Output Configuration
Topology
Output Type
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
4V
Voltage - Input (Max)
15V
Voltage - Output (Min/Fixed)
Voltage - Output (Max)
6V
Current - Output
Frequency - Switching
2MHz
Synchronous Rectifier
Yes
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)